Women dominate the National Live Music Awards nominations

With all the buzz around the ARIAs kicking off today, the National Live Music Awards got in just ahead of them with the massive unveiling of their nominees for 2017. During their official event in Sydney overnight, nominees across 54 categories were revealed, with the ladies of Australian music coming through strongly in holding the lion’s share of nominations with 63% in the national categories and 51% in the State/Territory categories.

With the likes of Tash SultanaSampa the GreatOdette MercyJulia Jacklin and Kardajala Kirridarra all taking spots, the NLMA’s are a perfect way to represent how much our live territory has been painted with the vibrancy of intriguing and entertaining music across the board, and how diverse the face of it has become.

Leading the nominations for this year’s National Live Music Awards are Sydney’s Gang of Youths, with six nods across both national and state categories, while Jacklin, Amy Shark and Camp Cope follow closely behind with five nominations a piece.

The public voted categories – Best Live Act & Best Live Voice – will be open for fans to have their say from October 23rd; stay tuned for more information on that as it comes. The winners of the NLMAs will be announced at events all around the country on December 7th – all free, except for Melbourne’s Invite-Only Gala at the Grace Darling. Partnering with Support Act for another year, $5 from each ticket sold for the Melbourne event will go towards the category; if you haven’t pre-booked, you’ll be asked to pay $5 on the door to contribute.

NATIONAL LIVE MUSIC AWARDS NOMINATIONS

LIVE ACT OF THE YEAR – Presented by APRA AMCOS

Amy Shark
Client Liaison
Gang of Youths
The Jezabels
Montaigne

BEST NEW ACT – Presented by Young Henrys

Amastro
Amy Shark
Confidence Man
Stella Donelly
Vera Blue

LIVE VOICE OF THE YEAR

David Le’aupepe (Gang of Youths)
Julia Jacklin
Meg Mac
Stella Donelly
Vera Blue

LIVE GUITARIST OF THE YEAR

Adalita
Joji Malani (Gang of Youths)
Lee Hartney (Smith Street Band)
Oscar Dawson (Holy Holy)
Tash Sultana

LIVE BASSIST OF THE YEAR

Dan Stanley Freeman (Fanny Lumsden & The Thrillseekers)
Gus Gardiner (Montaigne, Jarryd James, Megan Washington, Nicole Millar)
Kelly-Dawn Hellmrich (Camp Cope)
Tom Tilley (Client Liaison)
Zoe Hauptmann

LIVE DRUMMER OF THE YEAR

Sarah Thompson (Camp Cope)
Shauna Boyle (Cable Ties)
Scarlett Stevens (San Cisco)
Tim Commandeur (PNAU, Tkay Maidza, KLP, Panama)
Tom Myers (Kim Churchill, Jack River, Thelma Plum)

LIVE INSTRUMENTALIST OF THE YEAR

Happy Axe (Emma Kelly)
Kirsty Tickle (Exhibitionist)
M-Phazes
William Barton
Yeo

R&B or SOUL LIVE ACT OF THE YEAR

Caiti Baker
Hiatus Kaiyote
Mojo Juju
NGAIIRE
Odette Mercy and the Soul Atomics

BLUES & ROOTS LIVE ACT OF THE YEAR

Cash Savage and the Last Drinks
CW Stoneking
Dan Sultan
Gretta Ray
Tash Sultana

POP LIVE ACT OF THE YEAR

Amy Shark
Client Liaison
Confidence Man
Montaigne
Rachel Maria Cox

COUNTRY or FOLK LIVE ACT OF THE YEAR

All Our Exes Live in Texas
Fanny Lumsden
Henry Wagons
Julia Jacklin
Ruby Boots

HARD ROCK LIVE ACT OF THE YEAR

Cable Ties
Cursed Earth
Glitoris
High Tension
Totally Unicorn

DJ or ELECTRONIC LIVE ACT OF THE YEAR

Amastro
Happy Axe (Emma Kelly)
Japanese Wallpaper
Peking Duk
Rainbow Chan

HIP HOP LIVE ACT OF THE YEAR

A.B. Original
Citizen Kay
Genesis Owusu
L-FRESH the LION
Sampa the Great

INTERNATIONAL LIVE ACHIEVEMENT – SOLO

Alex Lahey
Flume
Julia Jacklin
Kučka
Tash Sultana

INTERNATIONAL LIVE ACHIEVEMENT – GROUP

All Our Exes Live in Texas
Camp Cope
King Gizzard & The Lizard Wizard
Methyl Ethel
Middle Kids

THE NLMA – INDUSTRY ACHIEVEMENT

Hugh Nichols, City of Sydney
Live Music Office
Matt and Dan Rule
Sad Grrls Club
Your Choice

BEST LIVE MUSIC EVENT IN AUSTRALIA – Presented by Music Insight

BIGSOUND
Dark Mofo
Golden Plains
Splendour in the Grass
St. Jerome’s Laneway Festival

PEOPLE’S CHOICE AWARDS

LIVE ACT OF THE YEAR – Presented by The Music Network

A.B. Original
All Our Exes Live in Texas
Cable Ties
Camp Cope
Client Liaison
Confidence Man
Gang of Youths
Hands Like Houses
King Gizzard & The Lizard Wizard
Methyl Ethel

LIVE VOICE OF THE YEAR – Presented by Audio-Technica

Alex Lahey
Amy Shark
Courtney Barnett
Julia Jacklin
Kučka
NGAIIRE
Sampa The Great
Stella Donnelly
Tash Sultana
Vera Blue

NSW AWARDS (in partnership with 2SER)

Live Act of the Year
All Our Exes Live In Texas
Gang of Youths
Kirin J Callinan
Polish Club
The Preatures

Live Voice of the Year
David Le’aupepe (Gang of Youths)
David Novak (Polish Club)
Jack River
Julia Jacklin
Montaigne

Live Venue of the Year presented by OzTix
The Bald Faced Stag
Golden Age Cinema and Bar
The Lansdowne
Oxford Art Factory
Rad Bar (Wollongong)

Live Event of the Year presented by Howlaround Entertainment Group
Groovin’ The Moo (Maitland)
King Street Crawl (Newtown)
St Jerome’s Laneway Festival (Sydney)
Sounds of the Suburbs (Cronulla)
Yours and Owls (Wollongong)

AAA (All Ages Achievement) Award presented by Music NSW
Beatdisc Records
The Plot
Tracks: A Western Sydney Hip-Hop Project (FBi Radio)
Waverley Council’s WAVE Program
XRaySpex

ACT AWARDS (in partnership with BMA Mag)

Live Act of the Year
The Ansah Brothers (Citizen Kay and Genesis Owusu)
Capes
Glitoris
Helena Pop
Moaning Lisa

Live Voice of the Year
Alice Cottee (No Hausfrau, Glitoris and Alice Cottee)
Azim Zain (Azim Zain & His Lovely Bones, Elk Locker)
Beth Monzo (Betty Alto)
Ella Hunt (The Lowlands)
Nathan Gubler (The Blade Winner, Space Party and The Sinbirds)

Live Venue of the Year presented by OzTix
The Basement
Lobrow Gallery & Bar
Smiths Alternative
The Phoenix
Transit Bar

Live Event of the Year
Art not Apart
Groovin The Moo
Mulgara presents No Front Fences
The National Folk Festival
Spilt Milk

SA AWARDS (in partnership with Radio Adelaide)

Live Act of the Year presented by City of Adelaide
A.B. Original
DONNARUMMA
Electric Fields
MANE
West Thebarton

Live Voice of the Year
Dusty Lee Stephensen (Wanderers)
Häna Brenecki (Hana & Jessie-Lee)
Louis Donnarumma
Paige Renee Court (MANE)
Zaachariaha Fielding (Electric Fields)

Live Venue of the Year presented by OzTix
Crown & Anchor
Ed Castle Hotel
Fat Controller
The Gov
Grace Emily

Live Event of the Year
A Day of Clarity
Blenheim Festival
The Porch Sessions
Scumfest
St. Jerome’s Laneway Festival

TAS AWARDS (in partnership with Edge Radio)

Live Act of the Year
A. Swayze and The Ghosts
Ani Lou
EWAH & The Vision of Paradise
The Sleepyheads
Sumner

Live Voice of the Year

Emma Waters (EWAH & The Vision of Paradise)
Maddy Jane
Mary Shannon (Bansheeland, Disrepute, solo work)
Seth Henderson
Tyler Richardson (Luca Brasi)

Live Venue of the Year presented by OzTix
The Brisbane Hotel
Club 54
The Grand Poobah
The Homestead
The Republic Bar

Live Event of the Year
A Festival Called Panama
Dark MOFO
Mona Foma
Party In The Paddock
Til The Wheels Falls Off

VIC AWARDS (in partnership with SYN Media)

Live Act of the Year
Big Scary
Cable Ties
Camp Cope
Tim Rogers
Oh Pep!

Live Voice of the Year
Ainslie Wills
Didirri
Jenny McKechnie (Cable Ties)
Romy Vager (RVG)
Olympia

Live Venue of the Year presented by OzTix
The Athenaeum
Howler
The Old Bar
Theatre Royal (Castlemaine)
The Tote

Live Event of the Year
Golden Plains
Groovin’ The Moo
St Jerome’s Laneway Festival
Sugar Mountain
Wetfest III: Wetter Than Ever

AAA (All Ages Achievement) Award presented by The Push
Charm of Finches
Girls Rock! Melbourne
Jackknife Music
Minus18
Wrangler Studios

WA AWARDS (in partnership with RTR FM)

Live Act of the Year
Grievous Bodily Calm
The Love Junkies
POW! Negro
Rag N’ Bone
Tired Lion

Live Voice of the Year
Bella Nicholls (Demon Days)
Kiera Alice Owen (Rag N’ Bone)
Lucy Peach
Peter Bibby
Stella Donnelly

Live Venue of the Year presented by OzTix
Badlands
The Bird
Fly By Night Club
Jack Rabbit Slim’s
Mojos

Live Event of the Year
Camp Doogs
In The Pines
Nannup Music Festival
State Of The Art
WAMFest

QLD AWARDS (in partnership with 4ZZZ)

Live Act of the Year
The Creases
Cub Sport
Good Boy
Violent Soho
WAAX

Live Voice of the Year presented by the Queensland Music Festival
Amy Shark
Joe Agius (The Creases)
Marie DeVita (WAAX)
Miss Blanks
Tim Nelson (Cub Sport)

Live Venue of the Year presented by OzTix
Black Bear Lodge
The Foundry
The Tivoli
The Triffid
Sol Bar (Maroochydore)

Live Event of the Year
Against The Grain
BIGSOUND
The Blurst of Times
Grass is Greener
Mountain Goat Valley Crawl

NT AWARDS (in partnership with Foldback Magazine)

Live Act of the Year
Apakatjah
At The Dakota
Kardajala Kirridarra
The Lonely Boys
Tjupi Band

Live Voice of the Year
Caiti Baker
Dave Crowe (Resin Moon)
Eleanor Dixon
Stevie Jean (GAIA)
Yirrmal

Live Venue of the Year presented by OzTix
Arnhem Club (Nhulunbuy)
Epilogue Lounge
Darwin Railway Club
The Gap View Hotel
Montes (Alice Springs)

Live Event of the Year
Barunga Festival
Bush Bands Bash
Terrorfest
Darwin Festival
Wide Open Space Festival