Fine Arts, Best Comedy and Artisan ARIA Award nominees announced!

We’re entering ARIA Award territory for another year, with the first round of nominees (Fine Arts, Artisan and Best Comedy) being announced, the winners to be announced at the official ARIA Nominations Event in Sydney this Wednesday. Already, Flume and The Avalanches have had their latest records recognised across all three artisan categories, an impressive indicator of how they may be represented when the full round of nominations are revealed this week.

For the fourth year running now, ARIA has unveiled its commemorative artwork to celebrate the awards, with this year’s 30th anniversary piece being created by Nick Seymour of Crowded House, the 2016 ARIA Hall of Fame inductees.

001aria

2016 ARIA AWARD NOMINEES: ARTISAN AWARDS

Producer of the Year

Harley Streten for Flume – Skin (Future Classic)
M-Phazes for Illy – “Papercuts (ft. Vera Blue) (Warner Music Australia)
Tony Buchen for Montaigne – Glorious Heights (Wonderlick Recording Company)
Robbie Chater and Tony Di Blasi for The Avalanches – Wildflower (Modular/EMI)
Alex Hope for Troye Sivan – Blue Neighbourhood (EMI)

Engineer of the Year

Nick DiDia for Bernard Fanning – Civil Dusk (Dew Process/Universal)
Eric J Dubowsky and Harley Streten for Flume – Skin (Future Classic)
M-Phazes for Illy – “Papercuts (ft. Vera Blue)” (Warner Music Australia)
Tony Espie and Robbie Chater for The Avalanches – Wildflower (Modular/EMI)
Alex Hope for Troye Sivan – Blue Neighbourhood (EMI)

Best Cover Art

Karen Lynch for Bernard Fanning – Civil Dusk (Dew Process/Universal)
Kristen Doyle for Delta Goodrem – Wings of the Wild (Sony Music Australia)
Jonathan Zawada for Flume – Skin (Future Classic)
Jack Vanzet for RÜFÜS – Bloom (Sweat It Out/Sony Music Australia)
Robbie Chater for Lost Art for The Avalanches – Wildflower (Modular/EMI)

2016 ARIA AWARD NOMINEES: FINE ARTS AWARDS

Best Classical Album

Flight Facilities – Live With the Melbourne Symphony Orchestra (Future Classic)
Joe Chindamo & Zoe Black – The New Goldberg Variations (AlFi Records/Planet)
Katie Noonan & Brodsky Quartet – With Love And Fury (Kin Music/Universal Music)
Nicole Car – The Kiss (ABC Classics/Universal Music)
Richard Tognetti | Australian Chamber Orchestra – Mozart’s Last Symphonies (ABC Classics/Universal Music)

Best Jazz Album

Don Burrows & James Morrison – In Good Company (ABC Jazz/Universal Music)
Emma Pask – Cosita Divina (Independent/Emma Pask Music)
Stu Hunter – The Migration (The Habitat Productions)
The Idea of North – Ballads (ABC Jazz/Universal Music)
Vince Jones & Paul Grabowsky – Provenance (ABC Jazz/Universal Music)

Best Original Soundtrack/Cast/Show Album

Josh Pyke & The Sydney Symphony Orchestra – Live at the Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music)
Kate Miller-Heidke – The Rabbits (Original Live Cast Recording) (ABC Classics/Universal Music)
Queensland Symphony Orchestra – Gallipoli Symphony (ABC Classics/Universal Music)
Various Artists – The Divorce (Original Cast Recording) (Universal Music Australia)
Various Artists – Velvet: The Original Cast Recording (Social Family Records/Universal Music Australia)

Best World Music Album

Gawurra – Ratja Yaliyali (CAAMA Music/Rocket)
Joseph Tawadros – World Music (Independent/Planet)
Melbourne Ska Orchestra – Sierra Kilo Alpha (FOUR FOUR/Universal Music)
Paul Grabowsky | Monash Art Ensemble | David Ngukurr Wilfred | David Yipininy Wilfred – Nyilipidgi (ABC Jazz/Universal Music)
Seaman Dan – An Old Man of the Sea (Hot Records)

2016 ARIA AWARD NOMINEES: BEST COMEDY RELEASE

Kate Miller-Heidke – I’m Growing a Beard Downstairs for Christmas (ft. The Beards) (Cooking Vinyl Australia)
Luke Heggie – You’re Not Special/Anythink is Possible (Century Entertainment)
Matt & Alex – Play It Out (ABC Music/Universal Music)
Roy & HG – This Sporting Life (ABC Music/Universal Music)

The 2016 ARIA Awards will be held at the Star Event Centre in Sydney on November 23rd, broadcast on Channel 10. ARIA Week for 2016 kicks off from November 18th.